Drzwi z licencją na bezpieczeństwo
Podczas budowy lub remontu domu albo mieszkania każdy staje przed problemem wyboru drzwi zewnętrznych. Pogodzenie walorów estetycznych, niskiej przenikalności termicznej oraz bezpieczeństwa antywłamaniowego może okazać się bardzo trudne. Jak pokazują statystyki, większość włamań do domów i mieszkań następuje przez drzwi, które nie stanowią wystarczającej zapory dla złodziei. Termin „antywłamaniowe” może być nadużywany w celach marketingowych dlatego trzeba sprawdzić ich certyfikat.
Normy i certyfikaty bezpieczeństwa drzwi
Europejska norma PN-EN 1627:2012 określa warunki, jakim powinny odpowiadać drzwi antywłamaniowe. Wyróżnia się 6 klas na podstawie czasu i narzędzi, jakich potrzebuje do ich sforsowania wprawny włamywacz. Drzwi czwartej klasy (RC4) mogą zostać pokonane przez złodziei w czasie nie krótszym niż 10 minut i oprócz prostych narzędzi ręcznych, nawet tak ciężkich, jak łom, włamywacz musi użyć wiertarki akumulatorowej. Jest to klasa bezpieczeństwa wystarczająca dla przeciętnych domów jednorodzinnych. Do bogato wyposażonej rezydencji lepiej wybrać drzwi o jeszcze wyższej klasie bezpieczeństwa, które wymagają więcej czasu i specjalistycznych elektronarzędzi. Już kilka minut oporu stawianych przez drzwi może skutecznie zniechęcić złodzieja przed kontynuowaniem próby. Można również spotkać oznakowania zgodne z poprzednio stosowaną polską normą PN-90/B-92270 z roku 1990, która wyróżniała trzy klasy A, B i C. Certyfikat jest wydawany na okres 3 lat przez jednostki posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w danym zakresie i znajduje się na tabliczce znamionowej. Drzwi wyprodukowane, zakupione i zamontowane przed upływem terminu ważności certyfikatu zachowuje ważność w czasie eksploatacji pod warunkiem, że nie będą dokonane zmiany konstrukcyjne lub zmiany przepisów.
Certyfikat dotyczy nie tylko samych skrzydeł drzwi, ale całego zestawu, czyli:
- ościeżnic
- rygli
- zamków
- wkładek
- zawiasów
- zgodnego z zaleceniami sposobu montażu
Wybór drzwi od jednego producenta np. z Chojnic, wraz z odpowiednim montażem daje gwarancję, że każdy z tych elementów będzie wykonany i zamontowany zgodnie z obowiązującymi normami.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi antywłamaniowych?
- Europejski certyfikat CE nie jest oznaczeniem jakości i bezpieczeństwa drzwi. Oznacza on tylko, że wyrób jest dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej ze względu na wymagania ochrony zdrowia ludzi i normy ochrony środowiska.
- Ościeżnica drzwi antywłamaniowych powinna być wykonana ze stali o grubości od 2 do 5 mm, solidnie zakotwiona w ścianie i obmurowana.
- Konstrukcja drzwi musi być stabilna. Drzwi antywłamaniowe muszą mieć stalową ramę i kratownicową konstrukcję wewnętrzną. Obrotowe pręty jako elementy kratownicy skutecznie utrudnią przewiercenie drzwi. Duża ilość elementów stalowych sprawia, że pomimo wypełnienia izolacją termiczną i akustyczną drzwi antywłamaniowe mogą mieć gorsze parametry przenikalności termicznej.
- Drzwi antywłamaniowe muszą być dwustronnie obite blachą, której grubość nie powinna być mniejsza niż 2 mm. Sprężystość blachy powinna zapewniać jej niewielkie uginanie pod wpływem naporu, uderzeń i prób przewiercenia.
- Zawiasy powinny być zamontowane od strony wewnętrznej i niewidoczne z zewnątrz. Bolce antywłamaniowe powinny uniemożliwiać wyważenie i zdjęcie drzwi z zawiasów.
- Drzwi antywłamaniowe powinny mieć dwa zamki spełniające normy antywłamaniowe, osłonięte z zewnątrz tak, żeby nie można było zamka przewiercić. Jeden z zamków powinien być zamkiem ryglującym drzwi.
- Rygle antywłamaniowe powinny być wytrzymałe i głęboko wchodzić w ościeżnice. Im więcej rygli, tym lepsza ochrona, ale też wyższa cena. Rygle powinny zabezpieczać drzwi zarówno w poziomie, jak i w pionie.
- Drzwi antywłamaniowe montuje się na zewnątrz. W niektórych domach stosuje się ganki i wiatrołapy. Schowanie drzwi antywłamaniowych wewnątrz, a zamontowanie słabszych drzwi na zewnątrz da złodziejowi więcej czasu na dokonanie włamania.
- Przeszklenia są częstym elementem dekoracyjnym drzwi, ale obniżają ich bezpieczeństwo. Przeszklenie może być małe, odpowiednio umieszczone a szyba powinna być ze szkła odpornego na rozbicie, klasy P4 lub P5, zgodnie z normą PN-EN 1627:2012 „Drzwi, okna, ściany osłonowe, kraty i żaluzje. Odporność na włamanie. Wymagania i klasyfikacja”.
- Prawidłowy montaż drzwi. Ościeżnice drzwi antywłamaniowych muszą być odpowiednio zakotwione w ścianie budynku. Zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom, Montaż drzwi powinna przeprowadzić firma, która ma akredytację producenta lub dystrybutora na tego typu montaż.
Trzeba pamiętać o tym, że drzwi i okna są ogniwami w łańcuchu bezpieczeństwa domu, a łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Kupując antywłamaniowe drzwi w jednej firmie w Chojnicach najlepiej od razu zamówić montaż. Niewłaściwy montaż może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania z tytułu włamania przez firmę ubezpieczeniową.