Ogrzewanie podłogowe zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Ma na to wpływ zarówno komfort użytkowania jak i niższe od wielu innych metod koszty eksploatacji. Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju, jeżeli inwestorzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, ograniczało się ono do podłogi w łazience, ewentualnie w kuchni. Panowało bowiem przekonanie, że można je instalować wyłącznie w pomieszczeniach wyłożonych glazurą czy płytkami. Nowe technologie zlikwidowały tę sztuczną granicę, otwierając powierzchnię grzewczą na wszystkie pomieszczenia.
System ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, instalowanym w podłodze. Substancją grzewczą jest woda lub prąd. W tych systemach ich centrum – grzejnikiem, jest podłoga, która oddaje ciepło do otoczenia. System ogrzewania podłogowego, w zależności od składowych, może stać się głównym dostawcą ciepła w domu lub tylko je wspomagać.
Ogrzewanie podłogowe montuje się w łazienkach i kuchniach, ale też w salonie, sypialni czy domowym biurze. Jedynym czynnikiem weryfikującym jest odpowiednia nawierzchnia podłogi.
Podłogi Chojnice – najlepsza powierzchnia pod ogrzewanie podłogowe
Najczęściej stosowanym materiałem na podłogę przy ogrzewaniu podłogowym są płytki ceramiczne, które najlepiej sprawdzają się w procesie emisji ciepła do otoczenia. Jednak nie każdemu podobają się kafelki w salonie czy sypialni i w tych miejscach wolimy bardziej przytulne rozwiązania, dlatego technologia ogrzewania podłogowego rozwinęła się w kierunku umożliwiającym zastosowanie również podłogi Chojnice – komfortowych paneli podłogowych.
Wybierając panele podłogowe do włączenia ich do systemu ogrzewania podłogowego, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru powinna być ich jakość. Wybrane panele muszą posiadać certyfikaty uprawniające do ich zastosowania w systemie grzewczym. Zarówno drewno jak i produkty pochodne, które będą funkcjonowały w warunkach podwyższonej temperatury, nie mogą nadmiernie się wysuszać czy pękać. W przypadku ogrzewania podłogowego klasa ścieralności podłogi nie ma wielkiego znaczenia, natomiast znaczenie kluczowe ma jej grubość, a właściwie cecha, którą jest opór cieplny. Nie powinien on przekraczać wartości 0,15mK/W. Im niższa wartość oporu ciepła tym podłoga zatrzyma mniej ciepła, tym więcej go rozejdzie się w pomieszczeniu. Grube deski będą zatrzymywały ciepło, dlatego najlepszym wyborem będą podłogi Chojnice o grubości paneli 10 mm. Panele jeszcze grusze – 12 mm też mieszczą się w granicach normy.
Podłogi Chojnice laminowane czy winylowe
Do systemu ogrzewania podłogowego można zastosować zarówno panele laminowane jak i winylowe, chociaż z uwagi na grubość rdzenia pojedynczego panelu, lepiej sprawdzą się panele winylowe. Wynika to z dwóch powodów: niskiego oporu ciepła oraz odporności materiału na uszkodzenia mechaniczne i obecność wody. Dzięki temu można je stosować nawet w pomieszczeniach, w których do tej pory używało się płytek ceramicznych z uwagi na obecność wilgoci. Cechy fizyczne paneli winylowych sprawiają, że można stosować je prawie bez ograniczeń w pomieszczeniach o ogrzewaniu wodnym, elektrycznym czy na podczerwień. Jedynym ograniczeniem, łatwym do wyeliminowania jest łączący panele klej – to najsłabszy punkt montażu, dlatego warto zastosować tu montaż bez użycia kleju. Montując panele, trzeba również pamiętać o podkładzie, który powinien być jak najcieńszy i nie przekroczyć 3 mm grubości.