Adres

ul. Łużycka 1A

89-600 Chojnice

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-17:00
Sobota 9:00-13:00

Zadzwoń do nas

Szeroki wybór paneli podłogowych staje przed każdym, kto zdecydował się na ich montaż podczas remontu. Warto zapoznać się więc z kilkoma kwestiami, które pozwolą na odpowiedni dobór produktu. Dzięki temu, wybierający otrzyma oczekiwany efekt, a panele będą służyć przez długi czas.

 

Właściwości paneli podłogowych

Panele podłogowe można łatwo dopasować do pomieszczenia na podstawie specjalnych oznaczeń. Wyróżnia się dwa główne kryteria, które dzielą panele na poszczególne klasy.

Klasy ścieralności są wynikiem testu Tabera, który sprawdza ich wytrzymałość w oparciu o działanie czynnika ścierającego. Ponadto, dzięki temu można w łatwy sposób sprawdzić przeznaczenie wybranych paneli podłogowych. Produkty oznaczone jako AC1, AC2 lub AC3 charakteryzują się słabą odpornością i znajdują swoje zastosowanie głównie jako panele domowe. Natomiast oznaczenia: AC4 i AC5 świadczą o wysokiej wytrzymałości, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w obiektach publicznych. 

Klasy użyteczności przydzielają panele podłogowe odpowiednio do miejsca przeznaczenia. Klasy opisywane są za pomocą dwóch cyfr, z których każda z osobna świadczy o innej wartości. 

Pierwsze cyfry stanowią rodzaj pomieszczenia:

  • 2 – pomieszczenia domowe
  • 3 – miejsca o charakterze publicznym

Druga cyfra natomiast mówi o sile natężenia, jaką panele są w stanie wytrzymać:

  • 1 – pomieszczenia o niskiej intensywności ruchu
  • 2 – pomieszczenia o umiarkowanej intensywności ruchu
  • 3 – pomieszczenia o wysokiej intensywności ruchu

Przykładowe oznaczenie, z którym może spotkać się osoba wybierająca panele podłogowe to 21 AC2. W takim wypadku przeznaczeniem jest pomieszczenie mieszkalne, które nie jest intensywnie eksploatowane.

Kwestie techniczne, a estetyka

Przy zakupie paneli podłogowych powinno skupić się głównie na kwestiach technicznych, które zapewnią trwałość produktu. Nie trzeba jednak przy tym zapominać o estetyce, która również jest bardzo ważna i ma duży wpływ na ogólne wrażenie, jakie będzie sprawiać wyremontowane miejsce. 

Najważniejszym aspektem jest odpowiednie dopasowanie klas w stosunku do oczekiwań, które mają spełniać panele podłogowe. Pozwoli to uniknąć problemu z wyborem grubości paneli, które najczęściej są już dopasowane do wymienionych wyżej oznaczeń.

Warto również skupić swoją uwagę wokół dobrze znanych marek, które posiadają dobre i rzetelne opinie od poprzednich kupujących. Ostatnią kwestią techniczną, będzie wybór typu paneli, spośród dwóch dostępnych na rynku.

  • Panele drewniane są szczególnie trwałe i wytrzymałe, ale również dość kosztowne. Są w stanie dobrze wytłumić dźwięki, a ich wartość estetyczna jest niezwykle wysoka.
  • Panele laminowane cieszą się dużą popularnością na rynku, zarówno z powodu niskiej ceny, jak i dużej różnorodności estetycznej. Słabo wygłuszają jednak dźwięki i nie mają możliwości odnowy w razie zniszczenia.

Jeśli chodzi o aspekt estetyczny, warto zwrócić uwagę na jasność wybieranych paneli podłogowych.

W małych pomieszczeniach, lub pokojach o ograniczonym dostępie światła, świetnie sprawdzą się jaśniejsze produkty – pozwolą wpuścić trochę światła, które będzie się od nich dobrze odbijało. Natomiast przy remoncie dużych pomieszczeń, które są z reguły dobrze oświetlone, można pozwolić sobie na większy wybór. Ciemne panele podłogowe mogą świetnie kontrastować zarówno z żywymi kolorami ścian, jak również z klasycznymi barwami.

Duże znaczenie ma również przeznaczenie pomieszczenia – w pokojach do pracy potrzebna jest duża ilość światła, natomiast w pokojach sypialnianych czy rekreacyjnych jest to głównie kwestia gustu.

 

Polub naszą stronę

1

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami

1

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!