Adres

ul. Łużycka 1A

89-600 Chojnice

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-17:00
Sobota 9:00-13:00

Zadzwoń do nas

Dom z rozległym widokiem

Nieodzownym elementem projektów nowoczesnych domów jednorodzinnych są duże przeszklone powierzchnie. Więcej naturalnego światła wpadającego do wnętrza domu poprawia nastrój, a perspektywiczny widok na piękny ogród lub krajobraz w oddali optycznie powiększa przestrzeń mieszkania i przybliża człowieka do przyrody. Według oponentów duże szklane powierzchnie to więcej strat niż zysków. Jak jest naprawdę?

Wady dużych okien

  • Duże okna wymagają mocnej i odpornej na odkształcenia ramy, najczęściej aluminiowej, która jest w stanie utrzymać ciężką szybę. Rzeczywiście, koszt wielkoformatowych okien jest duży.
  • Tarasowe okno sięgające gruntu to większa pokusa dla złodziei i ryzyko włamania. Szyba w takim oknie musi mieć większą odporność na rozbicie, a to dodatkowo zwiększa cenę okna.
  • Okna są tym elementem konstrukcyjnym domu, przez który traci on dużo ciepła. W celu zminimalizowania strat ciepła trzeba je umieścić od strony południowej, a to z kolei spowoduje nadmierne nagrzewanie się wnętrza wskutek radiacji słonecznej.
  • Duże okna nie zapewniają wystarczającej intymności i nie chronią przed wścibskim spojrzeniem osób postronnych.
  • Zastąpienie ściany oknem może stanowić problem przy umeblowaniu pomieszczenia.
  • Większe okna to kłopot, uciążliwość i wyższy koszt ich mycia i utrzymania w czystości.

Czy wady dużych okien można zniwelować?

Koszty zakupu okien i koszty eksploatacji budynku

Duże okno tarasowe nie jest w całości kosztem dodatkowym, gdyż zastępuje część ściany wraz z ociepleniem i ozdobną elewacją. Straty ciepła spowodowane przez okna są bardziej wynikiem wietrzenia i mikro wentylacji niż skutkiem utraty ciepła poprzez szyby i ramy okienne.

Zabezpieczenie przed światłem, złodziejami i spojrzeniami sąsiadów

Ilość docierającego do wnętrza pomieszczenia światła można zwiększyć, dobierając szkło o dużym stopniu przenikania promieni słonecznych, albo ograniczyć stosując szkło refleksyjne lub przyciemnione. Dopływ światła i ochronę przed spojrzeniami ciekawskich zapewnić mogą odpowiednio dobrane rolety, a rolety antywłamaniowe mogą być nawet dodatkowym zabezpieczeniem domu.

Problem mycia dużych okien

Mycie dużych okien wymaga odpowiedniego sprzętu, ale nie jest o wiele bardziej czasochłonne od mycia okien mniejszych. Najwięcej czasu i staranności w czyszczeniu wymagają ramy, a szczególnie narożniki. Osiadaniu zanieczyszczeń spowodowanych opadami atmosferycznymi mogą zapobiegać powłoki hydrofobowe.

Zalety dużych szklanych powierzchni

Nowoczesne okna tarasowe z Chojnic zapewniają dużo światła wewnątrz pomieszczenia. Otwarty widok na ogród sprzyja relaksowi. Światło słoneczne i zieleń wpływają kojąco na system nerwowy człowieka i przeciwdziałają depresji. Odpowiednia aranżacja wnętrza oddzielonego przeszkleniem od ogrodu da nam efekt optycznego powiększenia salonu. Przeszklone fasady są modnym akcentem architektonicznym i samo ich zastosowanie podnosi wartość nieruchomości. Stałe lub przesuwne okna, lub drzwi nadają się także do zastosowania wewnątrz mieszkania. W salonie sprzedażowym w Chojnicach można zamówić wielkoformatowe okna do efektownego wydzielenia stref funkcjonalnych w domu bez konieczności murowania ograniczających widok ścian. Szklana ściana może np. oddzielić kuchnię od jadalni lub salonu. Przesuwne drzwi tarasowe można wykorzystać do stworzenia ogrodu zimowego.

 

 

Polub naszą stronę

1

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami

1

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!