Adres

ul. Łużycka 1A

89-600 Chojnice

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-17:00
Sobota 9:00-13:00

Zadzwoń do nas

Jak wybrać okna do domu i na co zwracać uwagę?

Dobór okien to bardzo istotny proces decyzyjny w trakcie budowy domu. Powinny spełniać swoje zadanie przez długie lata, pasować do wnętrza oraz być w pełni praktyczne. Trzeba zwrócić więc uwagę na kilka parametrów, które – odhaczane krok po kroku – z pewnością pozwolą podjąć najlepsze dla realizacji projektu oraz praktyczne rozstrzygnięcie. Czym kierować się przy wyborze okien do domu? Co jest najbardziej istotne?

 

Rozmiar i kształt

Pierwszymi parametrami, które wykluczą wiele okien z oferty producentów są oczywiście pożądany przez inwestora kształt i rozmiar. Wstępnie już na etapie projektowania podejmowane są decyzje co do wielkości otworów okiennych, jednak dopiero przed zakupem zapadają ostateczne rozstrzygnięcia.

Na początku trzeba jasno określić, czy mają być to okna prostokątne, czy okrągłe, bez ram lub z nimi, o fantazyjnej i nietypowej linii czy łączące kilka figur ze sobą. Wszystko to oczywiście musi zostać opisane odpowiednim rozmiarem. Te dwie kwestie zawężą wybór i ostatecznie określone pozwolą skupić się na kolejnych parametrach.

Umiejscowienie okna

Nieco inne właściwości będą miały okna dachowe, inne okna balkonowe, a jeszcze inne zwykłe okna. Stąd tak ważne jest, by przed pójściem do sklepu określić, gdzie ma się ono znajdować. Wpływa to nie tylko na dostępność rozmiarów, ale też parametry izolacyjne oraz sposób otwierania.

Znając tę oraz pozostałe cechy, warto udać się do sklepu GREKO Chojnice, gdzie specjaliści od stolarki okiennej pomogą dobrać oraz zamówią idealne, spełniające wszystkie potrzeby okna.

Materiał i parametry

Najpopularniejsze okna wykonane są z drewna, aluminium i plastiku. To właśnie ten wybór będzie kluczowy, jeśli chodzi o czas, który trzeba będzie im poświęcić oraz przyszły komfort termiczny, a co za tym idzie wysokość rachunków za ogrzewanie.

Okna drewniane kiedyś kojarzyły się z kiepską izolacją termiczną. Dziś to najbardziej pożądana i luksusowa stolarka. Tworzone najczęściej z drewna dębowego, świerkowego lub modrzewiowego są nie tylko piękne, ale też niezwykle trwałe. Trzeba jednak stale o nie dbać, by zachowały swój wygląd i z czasem nie nasiąkały wodą.

Coraz popularniejsze, lekkie okna aluminiowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć okna o najbardziej fantazyjnych kształtach. Są łatwe w konserwacji, jednak niemożliwe do naprawy. Architekci uwielbiają je za plastyczność i estetykę wykonania – te możliwości wiążą się z wyższą ceną.

Okna plastikowe są bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na niski koszt i dostępność. Są wytrzymałe, nie wymagają specjalistycznej konserwacji i można je barwić na dowolny kolor. Potrafią się jednak odkształcać czy żółknąć pod wpływem temperatury i promieniowania słonecznego. Z najlepszą okleiną nigdy nie będą wyglądać tak elegancko, jak okna drewniane.

Aby zdecydować, które okna będą najlepsze nie wystarczy jednak wiedza o ich trwałości oraz cenie. Warto porównać między innymi dane podawane przez producenta okien, a wśród nich: współczynnik przenikania ciepła, który powinien być jak najniższy; klasy wodoszczelności i przepuszczalności powietrza (im wyższe, tym lepiej) czy optymalny dla danej „strony” domu współczynnik przepuszczalności energii słonecznej.

Akustyka

Okna służą również wyciszeniu otoczenia zewnętrznego. Warto więc zwrócić uwagę na parametr Rw, – im wyższy, tym lepiej wnętrze chronione jest przed hałasem. Optymalne będzie Rw,= 33 dB, choć przy bardziej ruchliwej ulicy czy w okolicach lotniska lub obwodnicy lepiej pomyśleć o Rw,= 40 dB. Warto skonsultować tę kwestię ze sprzedawcą, aby pomógł podjąć najlepszą decyzję.

Ilość komór

Dla okien z plastiku (PCW), ważna jest również liczba komór w profilach. Nie zawsze jest tak, że im ich więcej, tym izolacyjność cieplna się poprawia. Istotniejsze jest ich rozmieszczenie, czyli szerokość.

Pożądane i najpopularniejsze minimum to pięć komór, które zapewniają odpowiednią izolacyjność, a więc i pozytywnie wpłyną na komfort termiczny. Wraz z liczbą wzrasta też cena, jednak lepiej poważnie rozważyć takową inwestycję, bo czasem to tylko… chwyt marketingowy.

Sposób otwierania

Ważny jest oczywiście sposób otwierania okien. To nie tylko lewo-prawo czy na zewnątrz-do wewnątrz, choć te kwestie są równie istotne. Okna mogą być na przykład zamykane na klucz czy antywłamaniowe, co dla wielu osób może być szczególnie ważne.

Kolorystyka

Ostatnim wizualnym aspektem jest też kolorystyka. W dzisiejszych czasach dobranie odpowiedniej barwy stolarki okiennej do oczekiwań klienta jest najmniejszym problemem. Niemal każdy producent jest w stanie wykonać ramy na zamówienie zgodnie ze swoją paletą lub pomysłem inwestora. Stąd, dopiero po zdecydowaniu o funkcjonalnych parametrach okna, powinno się myśleć o kolorystyce.

Polub naszą stronę

1

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami

1

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!