Adres

ul. Łużycka 1A

89-600 Chojnice

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-17:00
Sobota 9:00-13:00

Zadzwoń do nas

Nowoczesne okna PCV, które większość z nas posiada w domu dla prawidłowego działania powinny być regulowane przynajmniej dwa razy do roku. Szczególnie ważna jest regulacja, którą przeprowadza się, po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Jeżeli niskie temperatury i silne jesienne wiatry objawiają się w mieszkaniu wyczuwalnym ruchem powietrza przy ramie okiennej, prawdopodobnie okno jest nieprawidłowo wyregulowane. Nie oznacza to jednak konieczności wzywania fachowców. Ten prosty zabieg, który zajmuje najwyżej kilka minut można samemu wykonać w domu przy użyciu prostego klucza imbusowego, a w niektórych modelach nawet ręcznie.

Na czym polega regulacja okna i dlaczego jest niezbędna do jego prawidłowego działania?

Regulacja to nic innego jak eliminacja nieprawidłowego położenia skrzydła okna, względem jego ramy. Ponieważ okna PCV przez cały rok „pracują” będąc narażone na duże różnice temperatur i bardzo zmienne warunki atmosferyczne, skrzydło może po jakimś czasie przestać przylegać szczelnie do ramy, co skutkuje przedostawaniem się do środka powietrza i wilgoci z zewnątrz, a w skrajnych sytuacjach nawet do przeciekania podczas opadów atmosferycznych. Pewna nieszczelność okna może być pożądana w sezonie letnim, kiedy wpadające do środka powietrze pozytywnie wpływa na wentylację pomieszczenia, dlatego mówi się też o regulowaniu okien na lato, kiedy to pomiędzy skrzydłem, a ramą można pozostawić niewielki luz. Inaczej sytuacja ma się w zimie, gdy chcemy uniknąć strat ciepła i generowanych przez nie wyższych kosztów ogrzewania oraz wdzierającej się do środka niezdrowej wilgoci. Coraz bardziej palącym problemem w sezonie zimowym jest również smog, który dostając się do wnętrza domu naraża mieszkańców na pogorszenie samopoczucia, a w dłuższej perspektywie na wiele poważnych niejednokrotnie chorób. Oprócz tych nieprzyjemnych skutków długotrwałe złe położenie skrzydła okna względem ramy ościeżnicy, może powodować opadnięcie skrzydła, a nawet uszkodzenie mechanizmu, co wiązać się będzie z kosztowną naprawą. 

Jak samodzielnie przeprowadzić regulację okien?

Regulacja większości modeli jest bardzo prosta i nie należy się jej obawiać. Podczas gdy okno jest otwarte, z boku ramy skrzydła możemy zobaczyć metalowe okucia, na których znajdziemy rolki. To właśnie one odpowiadają za zaryglowanie skrzydła, kiedy okno jest zamknięte. Rolki wyglądem przypominają główki śrub i najczęściej są kształtu owalnego, eliptycznego, lub wielokątnego. W zależności od modelu mają one różny wygląd, jednak w każdym z nich stopień odchylenia rolki jest w jakiś sposób zaznaczony. Może to być na przykład jej większa szerokość, lub specjalne rzeźbienie z jednej strony. Przekręcając rolkę znacznikiem w stronę uszczelki okna, zwiększa się jego szczelność. Natomiast w ustawieniu przeciwstawnym między skrzydłem, a ościeżnicą pozostawia się możliwie najwięcej luzu. Oczywiście możliwe są wszystkie ustawienia pomiędzy tymi wartościami. Należy jednak pamiętać, że na ramie znajduje się kilka rolek, najczęściej cztery – po jednej na każdy bok framugi. Dla prawidłowego działania mechanizmu wszystkie one muszą zostać ustawione w tej samej pozycji. 

W razie wątpliwości pomocne może okazać się odnalezienie w sieci instrukcji regulacji okna posiadanej przez nas firmy. Jej nazwa powinna znajdować się na okuciu. 

Na co należy uważać podczas regulacji okien?

Zdarza się, że w niektórych modelach do regulacji okna wymagane jest użycie specjalnego klucza systemowego. W takiej sytuacji nie należy próbować zrobić tego samodzielnie, gdyż uszkodzić można rolkę. Uważać należy również przy zamykaniu okna po ustawieniu go na największą szczelność. Jeżeli po tak wykonanej regulacji klamka nie chce dać się przekręcić, należy odrobinę poluzować docisk i nie próbować zamykać okna siłowo. Ponadto nie zaleca się wykonywać regulacji samodzielnie, jeżeli okna objęte są jeszcze gwarancją, a w treści oświadczenia gwarancyjnego znajduje się zapis o utracie uprawnień w przypadku ingerencji w mechanizm okienny. 

W razie jakichkolwiek obaw lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z profesjonalistami w salonie drzwi i okien Greko Chojnice.

 

 

 

 

 

 

Polub naszą stronę

1

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami

1

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!