Adres

ul. Łużycka 1A

89-600 Chojnice

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-17:00
Sobota 9:00-13:00

Zadzwoń do nas

Na co musisz zwrócić uwagę aby dobrze sprawdzić okna w nowo kupowanej nieruchomości

Zakup nowej nieruchomości bywa prawdziwą zmorą szczególnie dla laika. Wiadomo, że do każdego oglądanego domu czy mieszkania nie możemy jeździć w towarzystwie całej ekipy remontowej: hydraulika, który pomoże ocenić stan instalacji wodno- sanitarnej, elektryka, który sprawdzi korki oraz fachowca, który pomoże nam oszacować, w jakim stanie jest stolarka okienna. Dlatego w naszym interesie jest, by przed oglądaniem nieruchomości, w której chcemy zamieszkać, poznać kilka ważnych trików i sposobów, by samodzielnie dokonać oceny stanu domu, czy mieszkania w tym wypadku – stolarki okiennej.

Cechy charakterystyczne, jakie posiadają okna Chojnice.

Do właściwego oszacowania stanu stolarki okiennej używa się wielu parametrów. Jeżeli szykujemy się do zakupu nieruchomości szczególnie tej od dewelopera, dobrze jest je znać. Pierwszym z nich jest „Uw”, czyli czynnik przenikalności ciepła, który powie nam o tym ile ciepła „ucieknie” nam przez okno. Współczynnik ten jest bardzo ważny, ponieważ realnie rzutuje na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie, co w skali roku może okazać się całkiem znaczącą kwotą. Okna w Chojnicach traktujemy jako energooszczędne, kiedy parametr Uw jest mniejszy niż 1,3 W/m2K. Nie zadowalajmy się parametrami samych szyb, zawsze prośmy o parametr dotyczący całego okna, ponieważ to w największej mierze rama decyduje o energooszczędności okna. Drugi bardzo istotny  współczynnik dotyczy izolacji akustycznej, jego wartość podawana jest w decybelach. Czynnik ten pokazuje nam  ile hałasu z zewnątrz okno wytłumi. W tym wypadku w przeciwieństwie do czynnika mówiącego o przenikaniu ciepła, im wyższa wartość tym dla nas korzystniej, w naszych pomieszczeniach będzie ciszej. Wartości, jakie ten czynnik powinien przybierać uzależnione są całkowicie od miejsca w jakim pożądana przez nas nieruchomość się znajduje. Zlokalizowanie nieruchomości w miejscu spokojnym, zacisznym powoduje, że okna mogą mieć współczynnik od 30 do 32 dB, będzie on dla nas wystarczający. Jeżeli znajduje się przy ruchliwej drodze, dworcu kolejowym czy lotnisku okna powinny mieć współczynnik przenikalności dźwięku na poziomie 35 dB i wyższy.

Sprawdzanie stanu okien krok po kroku

Bardzo ważne jest by na odbiór czy oględziny nieruchomości zawsze umawiać się w porach dużego nasłonecznienia, a jeżeli to nie jest możliwe np. ze względu na porę roku, róbmy to w godzinach kiedy jest najwięcej światła dziennego. Naturalne światło pozwoli nam w łatwiejszy sposób dostrzec wszelkie mankamenty, które sztuczne światło niezbyt mocnej żarówki potrafi w sprytny sposób ukryć. Do takich wad zaliczyć możemy rysy na szybach, ramach okiennych czy parapetach. Przy odbiorze nowego lokum dokonajmy sprawdzenia, czy okna otwierają się w dobrą stronę, czy mają odpowiednią wysokość od podłogi- chodzi przede wszystkim o drzwi balkonowe, które odbierając od dewelopera zamontowane są najczęściej na gołą posadzkę, do której musi dojść pianka i podłoga np. panele i drzwi nadal muszą się bez problemu otwierać.

Zaopatrzmy się w podstawowe akcesoria

Wybierając się na odbiór naszego przyszłego lokum, by sprawdzić stan stolarki okiennej, powinniśmy zabrać ze sobą poziomicę. Przyrząd ten pozwoli nam szybko i sprawnie sprawdzić pion w oknach. To bowiem warunkuje ich prawidłowe otwieranie i zamykanie.Test praktyczny! Dokonajmy oceny stanu zawiasów w oknach i drzwiach balkonowych na podstawie testu. Otwórzmy i zamknijmy okna kilkukrotnie. W trakcie tego procesu mechanizm powinien pracować płynnie i nie wydawać przy tym żadnych niepokojących dźwięków. Ważne jest też by poszczególne elementy się o siebie nie ocierały.

Stare, sprawdzone metody są zawsze skuteczne!

Ostatnim krokiem przy ocenie stanu stolarki okiennej, jest prosty test określający szczelność okien. Starym sposobem stosowanym przez fachowców od wielu lat jest włożenie między okno i futrynę kartki papieru i zamknięcie okna. Jeżeli kartka wysunie się bez problemu znaczy, że okno nie jest szczelne, jeżeli jednak mamy problem z jej wyjęciem znaczy, że ze szczelnością okna jest wszystko w porządku. Każda usterka stolarki okiennej to spory wydatek. Dlatego pamiętajmy, by sprawdzić te elementy w nabywanej nieruchomości. Zaoszczędzi nam to wielu wydatków i kłopotów w przyszłości. Tylko najlepsze okna pozwolą nam cieszyć się naszym nowym mieszkaniem w ciszy i cieple.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Szukasz okna i drzwi w Chojnicach?

Zadzwoń lub odwiedź nasz salon. Nasi doradcy chętnie pomogą w wyborze właściwych okien dla Twojego domu!

Polub naszą stronę

1

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami

1

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!