Adres

ul. Łużycka 1A

89-600 Chojnice

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-17:00
Sobota 9:00-13:00

Zadzwoń do nas

Gdy na zewnątrz temperatura zaczyna spadać, w domach można coraz częściej zauważyć ciekawe zjawisko, jakim jest: para na szybach. Czasem pojawia się ona na całym oknie, a czasem tylko na brzegach. Czy jest to powód do obaw? Skąd bierze się to zjawisko? Czy okna w Twoim domu wymagają uszczelnienia lub wymiany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Parowanie okien – skąd ten problem?

„Pocenie się” szyby wewnętrznej okna to wcale nie jest rzadko spotykane zjawisko. Przeciwnie, mieszkańcy Chojnic i okolic często skarżą się na zaparowane okna. Czy okna są wówczas wadliwe? – Bez obaw, jest to zjawisko, które przeważnie nie ma nic wspólnego ze złą kondycją okien w budynku. 

Istnieją dwie główne przyczyny skraplania się cząsteczek wody na oknach PCV:
• długo utrzymujący się zbyt duży poziom wilgotności w pomieszczeniach,
• znacząca różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a temperaturą na zewnątrz.

Zjawisko to jest najczęściej zauważane w nocy i w godzinach porannych, kiedy temperatura poza domem znacznie się obniża. Wówczas, budząc się rano, można często zauważyć parę na szybach. Powstaje ona także wskutek zwykłych, codziennych czynności, takich jak np. gotowanie. Zaparowane lustro w łazience podczas gorącej kąpieli – to także całkowicie naturalne zjawisko. Woda w domu paruje i skrapla się na zimnych powierzchniach.
Szyby zaparowane na zewnątrz to natomiast częste zjawisko w okresie jesieni i wiosny, gdy domy nie są ogrzewane, a temperatura powietrza w nocy znacznie spada. Na parowanie szyb może mieć wpływ nawet umiejscowienie okna względem stron świata. Północne okna częściej parują niż te, skierowane na południe lub zachód.

Jakie są skutki nadmiaru wilgoci w domu?

Lekko zaparowane okna to zwykle nie powód do obaw. Jednak, jeżeli odczuwasz ten problem codziennie, w dużych ilościach, warto się tym zainteresować. Nadmierna ilość pary na oknach jest skutkiem dużego stopnia wilgotności powietrza. To, z kolei, ma znaczny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie mieszkańców. Zbyt duża wilgotność może mieć szkodliwe skutki, takie jak: powstawanie pleśni i grzyba wokół okien PCV. Powodem może być nieprawidłowa wentylacja, skutkująca w następstwie nieprzyjemnym zapachem, a nawet uszkodzeniami konstrukcji całego budynku. Może mieć także skutki zdrowotne, m.in.: choroby dróg oddechowych, częste bóle głowy, rozkojarzenie i problemy z utrzymaniem koncentracji.

Jak zatem zapobiegać parowaniu okien?

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru pary w pomieszczeniach jest częste i intensywne wietrzenie. W zimowych miesiącach wystarczy otworzyć okna zaledwie na kilka minut, aby zauważyć natychmiastową różnicę. Przydatnym zakupem są okna PCV Chojnice z nawiewnikami lub możliwością rozszczelnienia, aby zapewnić ciągłą wymianę powietrza. Pierwszym krokiem zawsze powinno być sprawdzenie drożności aktualnych systemów wentylacyjnych. Dużą różnicę w jakości powietrza w pomieszczeniach można odczuć, gdy pozbędziemy się zanieczyszczeń i zakłóceń w wywietrznikach.
Podczas wykonywania czynności, które wytwarzają szczególnie duże ilości pary, należy nawet na chwilę uchylić okno, aby usprawnić prawidłową cyrkulację powietrza. Sprawdzonym sposobem na minimalizację wilgoci w pomieszczeniach podczas suszenia prania jest ustawianie suszarki na zewnątrz, jeśli to możliwe lub z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Warto zamontować dodatkowe wspomaganie wentylacji w postaci wywietrzników lub wentylatorów wyciągowych, które także znacznie pomogą w eliminacji wilgoci. Jeśli Twoje okna nie posiadają – załóż na okna zawias umożliwiający rozszczelnianie okien. O takie złączki zapytaj w najbliższym salonie okien w Chojnicach.

 

 

Polub naszą stronę

1

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami

1

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!